Warsztaty dla dzieci

Doświadczenie w pracy edukatora w Zamku Królewskim w Warszawie,  współpraca z licznymi klubami dziecięcymi, festiwalami, fundacjami i stowarzyszeniami (m.in. Bez Wizy, Terra Desolata, Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii, Pozytywnie Historyczni, Nadwiślański Uniwersytet Dziecięcy i wiele innych) oraz w wolontariat w fundacji ”Dr Clown” pomaga mi w kontakcie z najmłodszymi. 

Cały czas szukam inspiracji do nowych zajęć i opowieści – podróżuję, spisuję historie, piszę bajki, teksty podróżnicze i reportażowe, pracuję także na wykopaliskach – miałam przyjemność brać udział w badaniach w Polsce, Rosji i na Ukrainie.  

Wszystkie zajęcia są autorskie i dostosowane do wieku uczestników. Podczas warsztatów ważne dla mnie jest zainteresowanie dziecka wybraną tematyką, pobudzanie wyobraźni i zachęcenie go do pracy twórczej. Nie ma nudy – jest za to przygoda!

Proponuję zajęcia Podróże w czasie i przestrzeni.

To zajęcia historyczno-podróżnicze, podczas których opowiemy sobie o wielkich wędrówkach ludzkości! Spotkamy Herodota, bałtyckich piratów, wikingów, Benedykta Polaka, pierwszych awiatorów, a nawet Jurija Gagarina!

Do wyboru jest cała lista tematów, która nieustannie się powiększa, w miarę napływu nowych pomysłów! To Ty decydujesz, które warsztaty będą najciekawsze dla Twoich uczniów lub Twojego dziecka!

Zajęcia dla szkół, grup nieformalnych, uczniów i sympatyków edukacji domowej. Możliwe do realizacji zarówno w formie spotkania w przestrzeni jak i online (za pośrednictwem platformy google meet). 

Tematy zajęć:

Najstarsza wędrówka świata – zajęcia wprowadzają w temat antropologii oraz ewolucji człowieka. Będziemy mówić o przodkach człowieka współczesnego, jego wielkiej wędrówce po wszystkich kontynentach i archeologicznych znaleziskach epoki kamienia. Poznamy też Otziego – wędrowca, który tysiące lat temu przemierzał Alpy.

Na koniec świata… i jeszcze dalej! Wędrówki z Herodotem – ruszymy śladem słynnego Greka przez świat starożytny. Zobaczymy, jak wtedy wyglądał znany świat i dokąd udał się słynny „ojciec historii”.


Odkrycia wikingów – poznamy bliżej wikingów: łupieżców, ale też kupców, świetnych żeglarzy i odkrywców. We wczesnym średniowieczu nie mieli sobie równych w nawigacji i sterowaniu łodzią. Zobaczymy dokąd udało im się dopłynąć (i czy są na to dowody). Zmierzymy się także z potężnymi
bogami wikińskiej mitologii.


Wędrujemy z Marco Polo – opowieść o słynnym podróżniku zdążającym z ważną misją na dwór Kubilaj-chana. Będziemy wędrować Jedwabnym Szlakiem, zagłębimy się w kulturę Wschodu i poznamy innych podróżnych, w tym także tych z Polski, którzy jeszcze przed Marco zdecydowali się ruszyć w podobną drogę.


Guliwer – podróże do lądów zmyślonych – Zajęcia oparte na motywach powieści „Podróże Guliwera”. To warsztaty na temat historii kartografii. Zobaczymy, jak zmieniał się obraz świata na mapach i prześledzimy losy wysp i lądów, które… nigdy nie istniały. Zajrzymy tam, gdzie mieszka północny wiatr, tam gdzie mieszkają jednonodzy ludzie, poszukamy Atlantydy i El Dorado.


Awiatorzy bez samolotów – zajęcia o początkach sztuki latania sprzed ery wynalezienia samolotu. Prześledzimy pierwsze wynalazki, sprawdzimy, jak działały skrzydła Leonarda da Vinci, poznamy polskich prekursorów awiacji i spróbujemy zbudować machinę latającą w kształcie smoka!


Tam, gdzie duchy piją mleko – nie wszyscy podróżnicy wyruszyli w drogę dobrowolnie. Na tych zajęciach opowiemy sobie o zesłańcach, którzy trafili na Syberię. Co tam zastali? Czy dzisiaj można odnaleźć ich ślady? Polacy wnieśli ogromny wkład w zakresie opisania ludów syberyjskich – idąc ich tropem poznamy ich tradycje i wierzenia.


Piraci na Bałtyku! – historia piratów, ze szczególnym uwzględnieniem kaprów, czyli polskich morskich rozbójników. Skąd się wzięli, jakie były ich losy i czy naprawdę ukrywali skarby? Zahaczymy też oczywiście o Karaiby i sprawdzimy, gdzie leżały pirackie imperia!


Fram! Naprzód! – opowieść o Fridtfjordzie Nansenie, jednym z największych polarników w historii. Prześledzimy wyścig do biegunów i sprawdzimy, kto tak naprawdę je zdobył. W wersji online zwiedzimy norweskie muzeum, w którym znajduje się polarny statek Nansena.


Poszukiwania Troi – zajęcia wdrażające elementy archeologii. Naszą podstawą będzie historia Henryka Schliemanna i jego poszukiwania homeryckiej Troi.


Podróż międzygwiezdna – czyli o podbijaniu Kosmosu. Czy naprawdę Łajka była pierwsza? I jak wyglądał lot Gagarina, Tierieszkowej i Hermaszewskiego? Zajęcia wprowadzające podstawową wiedzę o Kosmosie, jego badaczach i pierwszych podróżnikach, jakich gościł.

Jak się możemy skontaktować?

Mailowo: monika_radzikowska@o2.pl

Telefonicznie: 511 169 141

Ruszamy w drogę? 🙂