Warsztaty dla dzieci i młodzieży

Doświadczenie w pracy edukatora w Zamku Królewskim, w fundacjach edukacyjnych Bez Wizy, Terra Desolata i Dziecięcym Uniwersytecie Ciekawej Historii oraz w wolontariacie fundacji ”Dr Clown” pomaga mi w kontakcie z najmłodszymi. Wszystkie zajęcia są autorskie i dostosowane do wieku uczestników. Podczas warsztatów ważne dla mnie jest zainteresowanie dziecka wybraną tematyką, pobudzanie wyobraźni i zachęcenie go do pracy twórczej. Odklejamy się od komputera i wspólnie się bawimy!

Dla kogo?

Dla dzieci z grup przedszkolnych oraz tych w wieku szkolnym. Zajęcia mogą być prowadzone zarówno w szkole, przedszkolu, jak i świetlicach, domach kultury, salach zabaw i wielu innych miejscach, które sobie tylko wymarzysz. Jeśli jest ciepło i Twoja placówka dysponuje ogrodem lub podwórkiem – również możemy to twórczo wykorzystać!

Ile to kosztuje?

Każda cena jest uzgadniania indywidualnie. Zależy zazwyczaj od czasu trwania oraz miejsca, w które muszę dojechać – jeśli to drugi koniec Polski przyjadę, ale musimy tu doliczyć koszty podróży.

No właśnie, ile to trwa?

Czas zajęć dostosowuję indywidualnie do potrzeb i możliwości każdej grupy. To Ty określasz, czy potrzebujesz warsztatów na godzinę lekcyjną (45 minut), czy wolisz dłuższe zajęcia (do 1,5 godziny).

Co jest potrzebne?

Jeśli spotkanie jest w miejscu odległym od Mazowsza – potrzebuję noclegu, weź to proszę pod uwagę. W przypadku zajęć podróżniczych “Zrozumieć świat” w sali powinien być także rzutnik. Wejście VGA czy HDMI nie stanowi problemu, podłączę się do wszystkiego:) W przypadku pozostałych zajęć wystarczy nam tylko przestrzeń, wszelkie inne materiały spakuję do plecaka i wezmę ze sobą:)

Jak się możemy skontaktować?

Mailowo: monika_radzikowska@o2.pl

Telefonicznie: 511 169 141

Tematy warsztatów

Dookoła świata – warsztaty podróżnicze

Na warsztatach uczniowie dowiedzą się, jak bardzo barwny jest świat. Spotkają się z odmiennymi tradycjami, typami domostw, wierzeniami i zwyczajami. Podczas “podróży” odwiedzimy m.in. Skandynawię, Syberię, kraje arabskie, świat Indian. Dzieci dowiedzą się, gdzie te krainy znajdują się na mapie, usłyszą o najciekawszych różnicach kulturowych i dowiedzą się, z czego one wynikają. 

Zajęcia mają formę warsztatów manualnych; będziemy budować model urasy, czyli syberyjskiego domu, wymyślać indiańskie imię, a nawet zaglądać do pudełka z… zorzą polarną. Uczestnicy poznają też niektóre mity i legendy związane z poszczególnymi kręgami kulturowymi.

Zajęcia w dwóch wersjach: dla dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat) oraz szkolnym (7-12 lat). Rzutnik – przydatny, lecz bez niego też sobie poradzimy 🙂

Zagadki przeszłości – warsztaty archeologiczne

Warsztaty mają formę rozmowy z uczestnikami i weryfikacji ich skojarzeń z archeologią z rzeczywistością. Pokazane zostaną zdjęcia z wykopalisk oraz zabytki, które można znaleźć. Uczestnicy zapoznają się także z metodyką pracy archeologa, w prosty sposób nauczą się, jak można „czytać” z ziemi. Dowiedzą się czym w ogóle jest archeologia i o co chodzi z tymi dinozaurami. Jakie zabytki można odnaleźć podczas badań? Jak wyglądają wykopaliska? Wszystko to w oparciu o materiały z badań naukowych.

Skąd wiadomo, gdzie kopać? Uczestnicy poznają różne metody lokalizacji stanowisk archeologicznych. Przeprowadzimy wspólnie symulację wykopu, pokażemy czym się wyróżniają fragmenty ziemi, które zawierają zabytki. I wreszcie, zmierzymy się ze strasznym, naukowym słowem “stratygrafia” – wspólnie je oswoimy i prześledzimy, jak się tworzą warstwy ziemi.

Zajęcia w trzech wariantach: dla przedszkoli, uczniów szkół podstawowych młodszych (kl. 1-4) i starszych (5-8, gimnazjum). 

Po nitce do kłębka – zostań średniowiecznym tkaczem

Zajęcia obejmują historię tkactwa i omówienie najstarszych narzędzi związanych z tym rzemiosłem. Uczestnicy poznają dawne metody wykonywania tkanin odtworzone na podstawie źródeł archeologicznych.

W części praktycznej zajęć dzieci będą miały okazję samodzielnie wykonać bransoletki na rękę średniowieczną metodą fingerloop.

Istnieje możliwość rozszerzenia części praktycznej o naukę wykonywania krajek – barwnych pasków.

Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych.

Dawno, dawno temu… – warsztaty tworzenia opowieści

Smoki, elfy, księżniczki, a może latające statki i międzygwiezdne bitwy? Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jaką funkcję pełni opowieść i opowiadanie w naszym życiu oraz czego uczą baśnie. Zrozumieją, dlaczego warto je znać. Poznają też ich charakterystyczne elementy, dowiedzą się kim jest bajarz i co to znaczy “bajać”.

Część warsztatowa zakłada tworzenie nowej, wspólnej opowieści (potrzebne długopisy).

Wersja rozszerzona obejmuje także naukę technik opowiadania i zastosowania technik teatralnych przy przedstawianiu swojej historii.

Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Slajdy podróżnicze dla dzieci

Specjalna oferta dla najmłodszych. Wspólnie wyruszamy w dalekie kraje, uczymy się o innych kulturach i próbujemy zrozumieć ich zwyczaje. Prezentacje zawierają elementy lekcji geografii – obserwujemy inne krainy i zjawiska przyrodnicze nieznane w Polsce.

Przekaz dostosowany jest do poziomu percepcji dzieci. Czas trwania to ok. godzina. Tematy prelekcji dla dzieci:

  • Świat koczowników – Syberia i Mongolia
  • Islandia – kraina lodu i ognia